همانطور که وعده کرده بودم مقوله شاخصها و ویژگیهای اعضای شورای شهر مطلبی ادامه دار است که باید در چند مرحله به رشته تحریر دربیاید. هر چند اظهار نظرهای مندرج در سایت قزوین امروز از سوی برخی امکان به انحراف کشاندن این موضوع را نشان می دهد اما تعامل صحیح و بیان نقطه نظرات کارشناسی از منظر افراد مختلف به تکمیل این بحث کمک شایانی خواهد کرد.

امروز در جلسه ای با حضور برخی فعالان سیاسی صحبت از فضای انتخاباتی شورای شهر و تعدد و کثرت نامزدهای این دوره بود ، در خلال صحبتها وقتی پرسیدم اینکه فلان فرد محترم باید در لیست باشد و یا فلان فرد نباشد به چه دلیل است ؟ و یا اینکه فلان تشکل سیاسی گفته این هفت نفر باید در لیست باشند وگرنه ما لیست مجزایی خواهیم داشت بنا به چه منطقی است ؟ در کمال تاسف هیچ پاسخی دریافت نکردم

آیا براستی کسی که عضو شورا بوده است و در خلال دوره شورا مسئولیت جدیدی به وی پیشنهاد میشود و وی شورا را رها می کند می تواند امانت دار خوبی باشد؟

و یا اینکه نامزدهای شورای شهر از برنامه تفضیلی و جامع شهر چقدر اطلاع دارند؟

به نظر من کسانیکه هنوز از شیوه تدوین بودجه شهر و برنامه ریزی شهری اطلاعی ندارند و یا از وظایف و اختیارات شورای شهر چیزی نمی دانند اشتباه می کنند اگر در صحنه شورا حاضر شوند و مطمئنا مسئولیت شرعی و قانونی سنگینی بر دوش خواهند گرفت.

همه می دانند که شهرداری ها  یکی از فساد خیزترین و پرشکایت‌ترین سازمان های مرتبط با مردم هستند فلذا نظارت جامع و دقیق شورای شهر از سویی و تصویب آئین نامه ها و قوانین و مقررات لازم برای حل مشکلات و نارسایی های شهرداری در ارتباط با مردم از سوی دیگر به طور قطع بارزترین نماد خدمت رسانی شوراها به مردم است و بدون شک کسانیکه دم از خدمت به مردم می زنند اگر به این قوانین و مقررات اشراف نداشته باشند نمی توانند در این زمینه مثمرثمر باشند.

     نظارت بر شهرداری قزوین  با بودجه‌ای نزدیک به  چهار هزار میلیارد ریال، اهمیت این مسئله را دو چندان می کند اولویت بندی دقیق و مناسب، توجه به پتانسیل های منطقه ای و استفاده از ظرفیت های کارشناسی در تصویب چنین بودجه ای و همچنین نظارت بر اجرا و تحقق بودجه  گوشه ای از وظایف و اختیارات شورای شهر است و مسئولیت خطیر اعضای آن را نشان می دهد.

امید وارم دوستان ارجمند و خوانندگان محترم انتطارات و ویژگیهایی که باید برای اعضای شورای شهر قائل بود را بر شمارند تا این بحث تکمیل تر شود.

ادامه دارد…